טבעות אירוסין – המדריך הטכני, כיצד מכינים טבעות אירוסין מבחינת צורפות?

0
38
צורפות טבעות אירוסין
כלי צורפות

אתם עומדים לפי רכישת טבעת אירוסין לבחירת לבכם וזו כנראה רכישת התכשיט הראשון שלכם. חנויות התכשיטים מלאים תכשיטי יהלומים וטבעות אירוסין ולכם נותק רק לבחור. כמובן שיש עניין העיצוב והמחיר – על זה כתבנו במאמר קודם אותו כולו לקרוא כאן. במאמר בנוכחי אנחנו נדבר על הצד הטכני של יצירת טבעות אירוסין.

זוג קונה טבעת אירוסין
הענקת טבעת אירוסין הינה רגע מרגש

 

 

צורפות טבעות אירוסין

חנות תכשיטים
חנות תכשיטים

מהיכן מגיעים כל טבעות האירוסין והתכשיטים היפים שאנו רואים בחנויות, או מי הם האנשים שמכינים עבורנו את אותם פרטי האומנות? הכירו את תחום הצורפות, תחום המקצוע אשר נוגע להכנת תכשיטים וטבעות אירוסין. בהגדרה המילונית, צורף הוא בעל המלאכה שמעבד מתכות אצילות ויוצר מהן תכשיטים, לעתים תוך שיבוץ אבני חן. אך ישנם עוד דברים רבים ומעניינים בכל הנוגע לצורפות.

ההיסטוריה של הצורפות

שולחן צורפות
שולחן צורפות – כאן הקסם מתרחש

בתרבויות שונות, כבר מימי קדם נעשה שימוש בתכשיטים אשר הוכנו על ידי אמנים מומחים אשר צברו ידע ופיתחו טכניקות. כך התפתח מקצוע הצורפות. הממצאים הארכיאולגיים מוכיחים לנו כי בני האדם החלו לענוד תכשיטים כבר בתקופות קדומות מאוד, עם עדויות מלפני כ 100,000 שנים. כמובן שתכשיטים אלו היו שונים מאוד מאלו המוכרים לנו היום, הן מבחינת החומרים שבהם השתמשו והן מבחינת שיטות הייצור. התכשיטים הראשונים היו ככל הנראה עשויים מקונכיות וביצי יען, כך לפחות הן העדויות מהחפירות הארכיאולוגיות באפריקה.

מכשיר ליטוש תכשיטים
מכשיר ליטוש תכשיטים – ״שלייף״

אך העניין האנושי בתכשיטים הוא הנקודה החשובה כאן וזה מה שהוביל בהמשך להתפתחות מקצוע הצורפות. תחום הצורפות החל להתבסס בצורה מאורגנת במצרים העתיקה, שם למדו לעבד את הזהב כשלושת אלפים שנה לפני הספירה. באותה התקופה המצרים ייצרו תכשיטים רבים מזהב אשר כרו במדבר הנובי, כמו כן הם החלו להשתמש באבני חן.
גם ביוון העתיקה החלו להכין תכשיטים מזהב ושם נעשה שימוש נרחב יותר באבני חן ופנינים. עם עלייתה של האימפריה הרומית, הם שלטו על ייצור התכשיטים באזור, אך גם לאחר נפילת האימפריה הרומית והכניסה לימי הביניים, תחום הצורפות וליטוש אבני החן המשיך להתפתח. הצורפים הכינו תכשיטים ואביזרים שונים למשפחות המלוכה באירופה ולא רק באירופה.

טבעות אירוסין
טבעות אירוסין לא צומחות בתוך פרחים

שיטות העבודה של הצורפים בהכנת טבעות אירוסין ותכשיטים

במשך השנים השתכללו שיטות העבודה של הצורפים וטכנולוגיות חדשות נכנסו לשימוש. צורפות המתכת הפשוטה נחשבת לשיטה העתיקה ביותר להכנת תכשיטים. בשיטה זו הצורף עיבד את המתכת בעזרת כלי עבודה שונים עד אשר העניק לה את הצורה הרצוייה, כמו כן השתמשו בהלחמה באמצעות אש על מנת לחבר את החלקים השונים וליצור תכשיטים יותר מורכבים. שיטת עבודה זו נחשבה למהירה יחסית, אך איכות התכשיטים לא נחשבה לגבוהה ונקודות ההלחמה היוו נקודות חולשה לשבירת התכשיט.
בהמשך התפתחה שיטת היציקה אשר עד היום נחשבת לשיטה המקובלת ליצירת תכשיטים. תהליך היצירה כולל כמה שלבים: יצירת המודל, יצירת תבנית ויציקת המתכת.

טבעות אירוסין מהבורסה
טבעת אירוסין מהבורסה ליהלומים- חיסכון גדול על אותו מוצר בדיוק

צורפות בשיטת היציקה

יצירת המודל

השלב הראשון בהכנת תכשיט הוא יצירת מודל של התכשיט, מודל העשוי שעווה. שיטה זו דורשת מימונות גבוהה של גילוף ופיסול על מנת ליצור מודל שהוא ממש תכשיט העשוי שעווה במקום זהב. שיטה זו עדיין רלוונטית היום. עדיין מקובל להשתמש במודל שעווה אך במקומות רבים עבודת היד של גילוף השעווה התחלפה בטכנולוגיה מודרנית. במקום להכין מודל שעווה בצורה ידינית ניתן להשתמש בתוכנות מחשב ולהדפיסו באמצעות מדפסת תלת ממדית אשר מסוגלת לעבוד עם שעווה.

יצירת התבנית

לאחר שהתקבל מודל השעווה יש צורך לעשות ממנו תכשיט זהב. לשם כך יש להכין תבנית בדמותו. זה נעשה באמצעות ציפוי השעווה בגבס. לאחר שתבנית הגבס התייבשה מחממים אותה בתנור על מנת להמיס את השעווה ולאפשר לה להתנקז דרך חור שהושאר בגבס.

יציקת הזהב

לאחר שהתקבלה תבנית הגבס יש לצקת לתוכה את הזהב. כך מתקבל תכשיט תכשיט ייצוק ללא הלחמות הזהה למודל השעווה. כמובן שאלו אינם השלבים היחידים, אך זוהי מהות התהליך של צורפות מודרנית.

לקריאה נוספת הכנו מאמר בנושא עיצוב טבעות אירוסין בתלת מימד המסביר את התקדמות הטכניקה ומעבר מיציקה מתבנית ליציקה מהדפסה בתלת מימד.

צורפות – עבר הווה ועתיד

כפי שהבנתם משחר ההיסטוריה אנו מתעניינים בתכשיטים. הצורפים ועבודת האמן שלהם מלווים אותנו כבר שנים רבות. מקצוע הצורפות עדיין עושה שימוש בשיטות מסורתיות אך משלב אלמנטים של טכנולוגיה מתקדמת המאפשרת לשפר את התהליכים. כמו כן לימודי צורפות עדיין נחשבים לדבר מקובל ומוסדות לימוד נבחרים מקיימים מסלול לימודים לצורפות. המסקנה היא ברורה, תכשיטים תמיד יהיו מוצר מבוקש ותמיד יהיה ביקוש לצורפים.

אנו יצרני תכשיטים משנת 2005 ואצלנו במפעל אנו מעסיקים צורפים ומשבצים אשר יחד יוצרים את התכשיטים אותם אנו מוכרים ברחבי העולם וגם אצלנו בבורסה במשרד תוכלו למצוא מגוון תכשיטי יהלומים וטבעות אירוסין.

טבעת אירוסין הנסיכה דיאנה
טבעת אירוסין הנסיכה דיאנה

דורון גוטמן MBA

תובל 23 רמת גן, נייד 050-6598975

בניין נועם בורסת היהלומים קומה 10

נא להגיע בתאום מראש ועם תעודת זהות על מנת להיכנס לבורסה.

השאר תגובה

אנא הכנס תגובתך
Please enter your name here