טבעות אירוסין ותכשיטי יהלומים – מדריך בנושא שיבוץ תכשיטים

0
4
שיבוץ תכשיטי יהלומים
שיבוץ תכשיטי יהלומים
שיבוץ יהלומים בתכשיט על ידי משבץ
שיבוץ יהלומים בתכשיט על ידי משבץ

תכשיטים עשויים ממתכות יקרות, כמו למשל זהב, מהן מעצבים טבעות אירוסין, תליונים, עגילים, צמידים ועוד. המתכות הבוהקות בהחלט מרשימות ומתאימות להכנת תכשיטים, אך כאשר רוצים לשדרג את התכשיט ולתת לו אופי מיוחד, עושים זאת באמצעות שיבוץ של יהלומים או אבני חן. אבני החן מגיעות בצבעים שונים ועיצובים שונים, בעזרתן ניתן להפוך את התכשיט ליצירת אומנות מלאת חום ורגש.
שיבוץ יהלומים ואבני חן בתכשיטים הוא אומנות עתיקת יומין. ישנן טכניקות שונות לבצע שיבוץ אבני חן בתכשיטים, עליהן מייד נדבר. אל ראשית כל בואו נדבר על תפקיד השיבוץ – השיבוץ הוא תהליך המקבע את אבן החן אל התכשיט. מטרתו לשמש כבסיס חזק ויציב אשר ימנע מהאבן ליפול ויגן עלייה מפני פגיעות שונות. אך במקביל אסור לשכוח שאבן החן נועדה לשדרג את התכשיט והשיבוץ צריך לאפשר להבליט את יופייה של האבן בצורה המיטבית.

שיטות שיבוץ של יהלומים ואבני חן

 

תכנון שיבוץ היהלומים בתכשיט
תכנון שיבוץ היהלומים בתכשיט

תעשיית התכשיטים המסורתית והמודרנית פיתחה שיטות שיבוץ שונות, כל אחת מהן משרתת מטרות שונות ומתאימה למצבים שונים. להלן כמה משיטות השיבוץ הקיימות:
שיבוץ בית אבן – לעתים אבני החן סובלות מחוסר שלמות בצורתן הפיזית, דבר אשר גם פוגע במראה היבלום וגם מקשה על שיבוצו. שיבוץ בית אבן הוא שיטת שיבוץ הנותנת מענה כפול לבעייה. שיטת שיבוץ זו יוצרת דפנות המחזיקות את האבן ומאפשר לה להיות מקובעת היטב. אך הערך המוסף של שיטה זו הוא שהיא מכסה על חוסר השלמות של האבן ומעניקה לה פרופורציות חדשות.

משבץ יהלומים עושה שימוש במיקרוסקופ
משבץ יהלומים עושה שימוש במיקרוסקופ

שיבוץ בלתי נראה – טכניקת שיבוץ מעניינת אשר פותחה בצרפת לפני כמאתיים שנה. שיטה זט מאפשרת לשבץ יחדיו מספר יהלומים קטנים בצורה הנותנת לנו את האשלייה כי מדובר ביהלום אחד גדול. בשיטה זו היהלומים משתלבים אחד בשני כמו בפאזל (לשם כך יש לבצע בהם חריצים מיוחדים כדי שהשיניים הקטנות בתכשיט יתפסו). שיטה זו דורשת מיומנות גבוהה, אך היא נותנת מראה של תכשיט יוקרתי.
שיבוץ פאווה – שיטת שיבוץ המתאימה ליצירת משטחים גדולים של יהלומים תוך כדי שימוש בכמות של יהלומים קטנים. שיטה זו דורשת תכנון מדוייק והקפדה על מרחק שווה בין כל יהלום וקוטר מדוייק של כל יהלום, כלומר גם שיטה זו דורשת מיומנות גבוהה. טבעות אירוסין משבצים בדרך כלל בשיבוץ פאווה מצידיה השונים של הטבעת כאשר היהלום המרכזי בטבעת האירוסין משובץ בשיטת השיניים.

שיבוץ יהלומים בטבעות אירוסין ותכשיטי יהלומים

שיבוץ פאווה של יהלומים בצידי טבעת אירוסין
שיבוץ פאווה של יהלומים בצידי טבעת אירוסין

שיבוץ שיניים – שיטת שיבוץ נפוצה אשר ניתן לראות אותה בהרבה טבעות אירוסין. בשיטה זו האבן משובצת באמצעות 3/4/6 שיניים המחזיקות את היהלום, אך גם מאפשרות לראות יותר טוב את בסיסו של היהלום ומאפשרת כניסת אור טובה למראה בוהק ונוצץ של היהלום.
שיבוץ BEZEL – שיטה זו נחשבת לטכניקת השיבוץ העתיקה ביותר לצורך שיבוץ אבני חן. שיטה זו עושה שימוש ברצועת מתכת דקיקה ושטוחה המהדקת את היהלום למקומו. בעבר היא הייתה מקובלת מאוד, לאחר מכן התחלפה באחרות אך כיום ניתן לראות תכשיטים מודרניים החוזרים לסגנון שיבוץ זה.

שיבוץ יהלום גדול בשיבוץ בשר
שיבוץ יהלום גדול בשיבוץ בשר

שיבוץ בשר – שיטת שיבוץ המיועדת ליהלומים קטנים במיוחד. הבעייתיות בשיבוץ יהלומים קטנים היא הצורך למצוא שיטה לאחוז באבן מבלי להסתירה. שיטה זו מאפשרת לעשות זאת עם יהלומים קטנים במיוחד. על מנת להתמודד עם יהלומים קטנים במיוחד יש לבצע קידוח במתכת. על החורים להיות במידה המדוייקת על מנת לקבל את היהלום; לאחר מכן סוגרים את הזהב מעליהם.
שיבוץ בכוסית – שיבוץ זה נחשב לחזק מאוד מבחינת האחיזה שלו באבן. אך למרות אמינותו הוא פחות מקובל בימינו מכיוון שהוא מסתיר חלק נכבד מהאבן. בשיטה זו היהלום נכנס לתוך מבנה המזכיר כוס ומתאים בדיוק למידתו, לאחר מכן הזהב “נסגר” על חלקו של היהלום.

שיבוץ יהלומים בגדלים שונים בטבעת אירוסין
שיבוץ יהלומים בגדלים שונים בטבעת אירוסין
שיבוץ טבעת אירוסין עם יהלום סוליטר
שיבוץ טבעת אירוסין עם יהלום סוליטר

תפקיד המשבץ בתכנון התכשיט

אלו הן רק כמה דוגמאות לשיטות שיבוץ שונות אשר פותחו. כל עיצוב של טבעת אירוסין או תכשיט אחר, בו רוצים לשלב יהלומים ואבני חן, דורש שיטת שיבוץ שונה. שיטת השיבוץ משפיע מאוד על המראה הכללי של התכשיט ועל הצגת היהלום. כל שיטת שיבוץ נותנת אפקט אחר לתכשיט. לעתים ניתן גם לראות תכשיטים המשלבים במקביל שיטות שיבוץ שונות, למשל כאשר ישנה טבעת אירוסין עם אבן מרכזית גדולה המשובצת בשיבוץ שיניים ולצידה יהלומים קטנים המשובצים בשיטה הפאווה.

עומדים לפני רכישת תכשיט יהלומים? מעוניינים להרחיב את ידיעותיכם בנושא? אני ממליץ לכם לקרוא מדריכים קצרים שפרסמתי בנושאים: עיצוב תכשיטים בתלת מימד, צורפות, מחירי יהלומים, רכישת תכשיטי יהלומים בבורסת היהלומים ברמת גן.

דורון גוטמן MBA

ייצור ושיווק תכשיטי יהלומים לחנויות ולפרטיים

050-6598975

תובל 23 רמת גן

בית נועם – בורסת היהלומים

ניתן לתאם פגישה מראש

השאר תגובה

אנא הכנס תגובתך
Please enter your name here