יהלומים מגודלים, יהלומים סינטטים, יהלומי מעבדה – על מה מדובר? מה ההבדלים בין היהלומים השונים והאם יש טבעות אירוסין עם יהלומים מסוג זה

0
8
תערוכת יהלומים בבורסת היהלומים ברמת גן 2016
תערוכת יהלומים בבורסת היהלומים ברמת גן 2016 -wideweb / Shutterstock
מכרה יהלומים בצפון רוסיה
מכרה יהלומים בצפון רוסיה

באופן טבעי יהלומים נוצרו במעמקי האדמה לפני מאות מיליוני שנים. שם במעמקי האדמה שורר לחץ אטמוספירי אדיר וטמפרטורות גבוהות אשר הופכות את הפחמן ליהלום. במשך שנים רבות מדענים תהו האם אפשר לשחזר את אותם התנאים במעבדה ולייצר יהלומים באופן סינתטי? כיום יהלומים אלו נקראים יהלומים מגודלים או יהלומים סינטטים או יהלומי מעבדה. שחזור התנאים השוררים בבטן האדמה נחשב במשך זמן רב לדבר בלתי אפשרי. אך בשנת 1954 חלה פריצת הדרך הראשונה ומדענים אכן הצליחו לייצר יהלום באופן מלאכותי. היהלומים המגודלים הראשונים שהופקו לא היו בעלי איכות גבוהה ועיקר שימושם הייה למטרות תעשייתיות. אך מחירם הגבוה של היהלומים הטבעיים והביקוש העולמי גרמו לחוקרים להמשיך לנסות לפתח את שיטות הפקת היהלומים הסינטטים עד אשר הגיעו לתוצאות מוצלחות. האם יהלומים מגודלים יגיעו גם אל טבעות אירוסין? על כך במאמר הבא.

יהלומי גלם
יהלומי גלם

יהלומי מעבדה / יהלומים מגודלים / יהלומים סינטטים היום הם עובדה קיימת והם מעוררים הדים רבים בקרב תעשיית היהלומים אשר מקבלת אותם בצורה אמביוולנטית. בתחילת הדרך הם התקבלו בבוז והגישה כלפם הייתה כגישה כלפי יהלומים מזוייפים, אך היום לצד החשש מהן ישנן גם חברות גדולות בתעשיית התכשיטים אשר מעוניינות להיכנס לתחום. כיום כבר ישנם חנויות תכשיטים ואתרי אינטרנט המתמחים במכירת יהלומים ותכשיטי יהלומים על טהרת היהלומים המגודלים. ואכן, טבעות אירוסין רבות בכל העולם נמכרות כאשר הן משובצות ביהלומי מעבדה. זה נתון מעניין דווקה בגלל שמדובר בתכשיט כמו טבעות אירוסין הואיל ומדובר במתנה ולא תכשיט שאשה קונה לעצמה. כלומר יש כאן אלמנט של בטחון במוצר מצד הרוכש. כנראה שרכישה מתבצעת על ידי בן הזוג, המאמץ המוקדם בשפת אנשי השיווק, מטעמים אידאולוגיים כאקט של שמירה על הסביבה והחברה. תופעה דומה ראינו לפני שנים עם יהלומים מטופלים, כנראה שהתהליך כאן יהיה זהה.

יהלומים סינטטים הם 100% מוצר ירוק, 100% לא יהלומי דמים, 50% יותר זולים (בערך).
יהלומי מעבדה
יהלומי מעבדה

היתרון של יהלומי מעבדה והבעייתיות שבהם

יהלומים סינטטים

הטכנולוגיה המודרנית מאפשרת לייצר יהלומים סינתטיים באיכות גבוהה מאוד. הזיהוי של יהלומים סינתטיים הפך להיות בעייתי ביותר והמעבדות הגמולוגיות נאלצו לחפש אחר פתרונות המאפשרים להם לזהות את היהלומים ולקבוע האם אלו הם יהלומים טבעיים או יהלומים אשר יוצרו בתנאי מעבדה.
היתרון של יהלומי מעבדה (יהלומים סינטטים, יהלומים מגודלים – הכל אותו דבר) הוא עלות הפקתם הזולה יחסית בהשוואה לשיטות המסורתיות של כריית יהלומים במכרות. כמו כן יצרני יהלומים סינטטים טוענים ליתרונות בתחום הסביבתי, בזכות שיטות הפקה אשר אינן דורשות מיכון רב ושריפת דלקים פוסיליים, והימנעות ממלחמות על משאבי טבע באפריקה, פשעים נגד האנושות וכל מה שמתנקז לביטוי יהלומי דמים. כלומר המוצר נתפס כמוצר ירוק השומר על הסביבה של כדור הארץ מצד ומוצר מוסרי יותר מן הצד השני. בנוסף לשני אלו נראה שהמחיר הוא זה שמשחק כאן את התפקיד המרכזי.
לא ברור מהן אחוז היהלומים הסינתטיים מתוך סך כל היהלומים הנמכרים בשוק. אי הידיעה מעלה חשש שיהלומים סינתטיים רבים נמכרים בהונאה בתור יהלומים רגילים. אך כיום ישנם דרכים לבדוק חבילות יהלומים שלמות ולשלוף מהן יהלומי מעבדה בקלות. דבר זה נעשה וניתן לומר שגם אם נמצאים פה ושם יהלומי מעבדה זה בכמויות זניחות.

יהלומי גלם
יהלומי גלם

תעשיית היהלומים מקבלת את יהלומי המעבדה, בסופו של דבר הם בעלי אותו מבנה אטומי ובעלי אותו המראה, אך יחד עם זאת ישנו חשש משינוי חוקי המשחק בתעשייה. מה שברור לכולם הוא שישנו צורך לשלוט על התחום ולהבטיח סחר הוגן – יש לגלות שקיפות מוחלטת מול הצרכנים אשר צריכים להיות מודעים למה שהם רוכשים. אם הבטיחו להם יהלומים טבעיים והם מוכנים לשלם עבורם, עליהם להיות בטוחים שאין מדובר ביהלומי מעבדה.
מכירת יהלומים סינתטיים בתור יהלומים רגילים מאיימת על מכרות היהלומים, להם יש עלויות הפקה גדולות והם אינם יכולים להתחרות במחיר של יהלומי מעבדה. בעיקר אם נתחשב בעובדה שמרבית מאגרי היהלומים הסמוכים לקרקע מוצו והיום יש צורך בכרייה עמוקה ויקרה יותר. דבר אשר יכול להשפיע על כדאיות הפעלתם של מכרות יהלומים ובכך להשפיע בצורה שלילית על כלכלתן של קהילות מסוימות במדינות עולם שלישי בהן נמצאים מכרות יהלומים.

האתגרים של המעבדות הגמולוגיות

מעבדה גמולוגית
wideweb / Shutterstock בדיקה גמולוגית על ידי גמולוג במספר כלים

המעבדות הגמולוגיות מתבקשות לתת פתרון אשר יזהה ויבדיל בין יהלומים טבעיים לבין יהלומי מעבדה. הדבר מאתגר את המעבדות הגמולוגיות, בעיקר כאשר בתעשייה מצפים למכונות זיהוי מהירות אשר יכולות לגלות כל סוג של יהלום מעבדה ללא תלות בשיטת הייצור, דבר אשר בפועל עדיין לא קיים.
החדשות הטובות בתחום הן שהיום גם המעבדות הגדולות, כמו למשל ה IGI קשובות לשוק ומעניקות שירות לבדיקות יהלומים סינתטיים ברחבי העולם. אך החדשות הרעות הן שלא תמיד אנשי תעשיית היהלומים מגלים עניין גדול בלהבטיח את איכות המלאי שלהם. הסיבה היא עלות הבדיקה שיכולה להסתכם בסכומים לא מבוטלים לאורך זמן. תעשיית היהלומים עדיין לא קבעה סטנדרטים ברורים אלא רק ממליצה לסוחרים על בדיקה מדגמית. כנראה שהפתרון יהיה הצבת מכשירי בדיקה ללא עלות במרכזי הסחר, כפי שכבר ניתן לראות שנעשה בבורסת היהלומים ברמת גן. מבחינת הצרכנים, רוכשי טבעות אירוסין לדוגמא, הם יכולים לבקש מהמוכר תעודה גמולוגית של מכון IGL הממוקם בבורסת היהלומים ברמת גן ומלבד תיעוד היהלום הסטנדרטי, היהלום ייבדק גם לזיהוי מקור היהלום בציוד מתקדם ובמקרה של יהלומים סינטטים הדבר יצויין בתעודה הגמולוגית.

עתידם של יהלומי מעבדה

ניתן להתווכח עם הטענות של יצרני היהלומים הסינתטיים לגבי התועלת הסביבתית והחברתית של עבודתם, אך לא ניתן להתווכח עם כוחות השוק אשר מראים עלייה בביקוש ליהלומי מעבדה, אפילו בתכשיטים שמרניים כמו טבעות אירוסין. עלייה בביקוש אשר מצדיקה את כניסתם של שחקנים נוספים לשוק המעוניינים להתחיל לייצר יהלומי מעבדה. אך מצד שני

מכרה יהלומים
מכרה יהלומים

לא ברור מהו ערך השוק של יהלומי המעבדה מיד שנייה. נכון להיום לא ברור אם ישנו שוק בו ניתן למכור בערך גבוה יהלום מעבדה מיד שנייה. אני מאמין שגם זה יהיה ניתן למצוא בעתיד הלא רחוק, כאשר יהלומים מגודלים יהיו יותר ויותר נפוצים. שם המשחק הוא אבחנה וביטחון של הלקוח, כי מבחינת המוצר הוא מושלם. זהו יהלום כמו כל יהלום טבעי אחר, בהבדלים כימיים מינוריים שכל כך קשה להבחין בהם. ברגע שייוצרו מכשירים קטנים, ניידים וזולים לרכישה לגילוי יהלומים סינטטיים, אני מאמין שקהל הצרכנים דווקה יגלה יותר עניין ביהלומים מגודלים. כיום דווקה אי הוודאות וחוסר היכולת לדעת באיזה יהלום מדובר מרחיקה את הצרכן מן הלא נודע. כלומר דווקא ברגע שהצרכן יוכל לבדוק בקלות ובמהירות (וללא עלות) הוא יאמין יותר במוצר, הוא יראה שהמוצר נראה טוב, מתנהג ממש כמו כל יהלום, עולה פחות והכי חשוב הוא מזוהה בקלות.

מבחר טבעות אירוסין ותכשיטי יהלומים באתר Diamonds4u

טבעות אירוסין עם יהלומים
טבעות אירוסין עם יהלומים Diamonds4u

 

מבחר טבעות אירוסין ותכשיטי יהלומים באתר Crystallini

טבעות אירוסין Crystallini
טבעות אירוסין Crystallini

דורון גוטמן MBA

050-6598975

תובל 23 רמת גן

בית נועם – בורסת היהלומים

ניתן לתאם פגישה מראש

השאר תגובה

אנא הכנס תגובתך
Please enter your name here