יהלום נקי או יהלום בדרגת ניקיון? המדריך למחירון יהלומים – כיצד נקבע מחירו של יהלום? וכמה שווה טבעת האירוסין?

כיצד תדעו כמה לשלם עבור היהלום שתרצו לקנות? ניתן לבדוק במחירוני היהלומים ולהיוועץ במומחים

0
209
יהלום מושלם לטבעת אירוסין
כמה היהלום הזה במחירון?

רגע לפני שאתם קונים יהלום או טבעות אירוסין – כמה כדאי לשלם עבורו?

טבעות אירוסין Crystallini
טבעות אירוסין Crystallini

רוצים לרכוש תכשיט עם יהלום, טבעות אירוסין? או אולי אפילו למכור ותוהים כמה עולה היהלום? אתם במקום הנכון. כמובן שבשביל לדעת כמה עולה שווה היהלום אתם יכולים לגשת לחנות תכשיטים ולקבל הערכת מחיר. ניתן לבצע את הערכת המחיר על סמך התעודה הגמולוגית. אבל כיצד בעצם נקבעים המחירים של יהלומים בשוק? האם ישנו מחירון יהלומים ומי קבע כמה עולה יהלום?

יהלום נקי תחת הגדלה של פי 10
יהלום נקי תחת הגדלה של פי 10

כאשר אנו רוצים למכור רכב יש שנייה אנו יודעים שישנם גורמים שונים המשפיעים על ערכו. מצב הרכב, הקילומטראז‘, יצרן הרכב, שנת הייצור והביקושים בשוק. אנחנו אומנם לא יודעים איך לחשב במדויק אך בשביל זה יש לנו את מחירון הרכב של לוי יצחק. מחירון אשר הפך למקור סמכות בשוק הרכב. אך לא על רכבים אנו רוצים לדבר הפעם, אלא על תכשיטים. לא סתם תכשיטים אלא בפרט יהלומים, אותן אבני חן קסומות שמעוררות ענייו רב בכל העולם, עוד מתקופות קדומות בהיסטוריה. אז כיצד מתנהל שוק היהלומים, מהו מחירון יהלומים וכיצד נקבעים מחירי היהלומים? כיצד זה משפיע על מחירה של טבעת אירוסין שתרצו לקנות? על זאת ועוד במדריך הבא.

יהלומים בצורות חיתוך שונות
יהלומים בצורות חיתוך שונות

יהלומים הם מצרך מבוקש מזה אלפי שנים. בתחילה היו פריבילגיה של מלכים ואנשי אצולה, היום הם נגישים לכולם אך עדיין שומרים על ערך רב. במהלך השנים הלך והתפתח תחום המסחר ביהלומים וצצו מכונים גמולוגיים רבים. המכונים בוחנים את אבני החן ומעניקים תעודות רשמיות המעידות על מאפייני היהלום, דבר שבסופו של דבר משפיע על ערכו. המעבדה הגמולוגית אינה קובעת ליהלום מחיר אלא רק בודקת את מאפייניו. יהלומים בעלי מאפיינים מסוימים, כמו למשל רמת ניקיון גבוהה, נחשבים לאיכותיים יותר ומן הסתם ערכם גבוה יותר במחירון יהלומים.

ארבעת מאפייני היהלום

תכשיטי יהלומים
תכשיטי יהלומים

כאשר אתם ניגשים לקנות טבעות אירוסין, בכל חנות תכשיטים יוכלו להסביר לכם את ארבעת מאפייני היהלום המשפיעים על ערכו. המאפיינים המשפיעים על ערכו של היהלום הם צבע, משקל, חיתוך וניקיון של היהלום. אסביר בקצרה:

משקלמשקל היהלום נמדד בקראט, ברמת העיקרון ככל שהיהלום יותר כבד כך יהלום מחיר עולה.

צבערובנו מכירים את היהלומים בצבע הלבן, אך האמת שלא כולם לבנים. יהלומים יכולים להגיע בצבעים שונים, כאשר רובים נעים בין שקוף לצהוב. אך בהחלט ישנם יהלומים בצבעים אחרים בגלל נוכחות של חומרים מסוימים בזמן ההיווצרות של היהלום בבטן האדמה. היהלומים השקופים הם היקרים ביותר וקיימת שיטת דירוג המסמנת את צבע היהלומים באותיות.

ניקיוןביהלומים ניתן למצוא לפעמים פגמים, הרי בסופו של דבר הם נוצרו בתהליך טבעי בבטן האדמה ולא במעבדה סטרילית. לפעמים אלו פגמים בולטים לעין,

יהלום בטבעת אירוסין
טבעת אירוסין משובצת יהלום מרכזי ויהלומים קטנים בצדדים

אחרים דורשים מיקרוסקופ בשביל להבחין בהם. ככל שהיהלום יותר נקי מפגמים, כך הוא יקר יותר.

 

חיתוךהציפייה שלנו מיהלום הואשהוא ינצנץ וישבור את קרני האור בצורה קסומה, כך מוסיפים קסם לטבעות אירוסין. אחד הגורמים המשפיעים ביותר הוא צורת החיתוך של היהלום. המעבדות הגמולוגיות בודקות את איכות החיתוך ומעניקות לו דירוג. מאפיינים אלו משפיעים על מחירו של היהלום, אך עדיין זה לא עונה לנו על השאלה כיצד בעצם נקבעים המחירים?

 

מחירון יהלומים של רפפורט

יהלום עם תעודה גמולוגית
יהלום עם תעודה גמולוגית

כאשר רוצים לבדוק כמה עולה יהלום, ניתן להשתמש במחירון היהלומים של רפפורט. התקדמות והתפתחות שוק היהלומים הביאה את מרטין רפפורט ליצירת מחירון יהלומים. מרטין רפפורט היה מתווך יהלומים אשר יצר בסוף שנות השבעים מחירון יהלומים ששיקף את מחירי היהלומים בשוק באותה התקופה. שוק היהלומים אימץ בברכה את מחירון רפפורט. המחירון הפך לדבר מוכר אצל כל סוחרי היהלומים, ממש כמו מחירון הרכב של לוי יצחק. נכון, מחירון היהלומים של רפפורט הוא אינו המחירון היחידי בשוק היהלומים, אך זהו מחירון מקובל וידוע ברמה עולמית. זהו כלי עזר חשוב מאוד המשקף את מחירי השוק והוא מהווה בסיס טוב לחישוב מחירי היהלומים המלוטשים.

מבחינת מבנה המחירון, המחירון מתייחס לכל צורות הליטוש העיקריות אשר קיימות היום בשוק. גם צורת החיתוך של היהלום משפיעה על ערכו. הוא מציג טבלה מסודרת המחלקת את היהלומים המלוטשים לפי כל המאפיינים של היהלומים (חיתוך, צבע, נקיון, משקל). כך כל סוחר יהלומים יכול בקלות למצוא את ערכו של היהלום.

במילים אחרות, מחירי היהלומים מתבססים על ניתוח מאפייני היהלום. מאפייני היהלום כפי שהוא משתקף בתעודה הגמולוגית או הערכת מומחה והשוואתו למחירון רפפורט, או מחירונים אחרים הקיימים בשוק.

מחירוני יהלומים אחרים

טבעות אירוסין Crystallini
טבעות אירוסין Crystallini

כפי שהזכרנו, כאשר רוצים לבדוק כמה עולה יהלום, המחירון של רפפורט הוא אינו המחירון היחידי בשוק ורבים המבקרים את חוסר השקיפות במחירון היהלומים. לאחרונה הושק בארץ המחירון של חברת איידקס המציגה מחירון חדש המיועד לצרכן הסופי. חברת איידקס מקבלת את נתוני המסחר משחקנים גדולים בשוק היהלומים ועל סמך המידע מנתחת את הביקושים ומציגה מחירון הנגיש לכולם. המחירון מתעדכן על בסיס חודשי הואיל ושוק היהלומים הינו שוק דינאמי. אני ממליץ כפעולה ראשונה לבדוק במחירון איידקס את השווי של היהלום. אבל צריך לזכור שהמחירון ייתן לנו תשובה מדוייקת אך ורק בהתאם למאפייני היהלום שבידנו. לכן במדריך הבא אנו נרחיב בנושא צבע וניקיון היהלום ומאפיינים שונים של מכונים גמולוגיים שונים.

רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לדעת עוד? הצרטפו לקהילת ה Boorsa ותגלו עוד על עולם תכשיטי היהלומים.

למבחר תכשיטי יהלומים טבעות אירוסין מהבורסה ליהלומים בקרו באתרים האלו:

טבעת אירוסין Diamonds4u

טבעת אירוסין Crystallini

דורון גוטמן

MBA

050-6598975

בורסת היהלומים – בית נועם

רחוב תובל 23 רמת-גן

השאר תגובה

אנא הכנס תגובתך
Please enter your name here