ליטוש יהלומים – כיצד יהלום גלמי הופך ליהלום נוצץ בתכשיטים שלך

0
7
יהלומים גלמיים לא מלוטשים
יהלומים גלמיים
יהלום לא מלוטש
יהלום גלם לא מלוטש.wideweb : Shutterstock

ליטוש יהלומים הוא אומנות עתיקת יומין אשר לוקחת יהלום הגולמי ומעניקה לו את המראה הבוהק והנוצץ בעזרת חיתוך מיוחד. עם השנים טכניקות הליטוש השתכללו וגם פותחו מודלים מתמטיים לצורות ליטוש מרובות פאות. היהלום בצורתו הגולמית חסר יופי, אך הליטוש הנכון מעניק לו את המראה הבוהק והמנצנץ בזכות שבירת קרני האור. כמובן שלאיכות הליטוש של היהלום יש השפעה לא רק על המראה, אלא גם על המחיר. (ראה מאמר מחירון יהלומים).

ליטוש יהלומים לבנים לעומת צבעוניים

יהלום גלמי ורוד
יהלום גלמי גדול לפני ליטוש בעל צבע ורוד חזק. wideweb : Shutterstock

ישנו שוני מהותי בין ליטוש יהלום לבן לבין ליטוש יהלום צבעוני. כאשר מלטשים יהלומים לבנים, מטרת הליטוש היא למקדם את החזר האור של היהלום, ואילו בליטוש יהלומים צבעוניים המטרה היא להדגיש ולמקסם את צבע היהלום.
שיטות הליטוש המודרניות הן מאוד מדוייקות, לא דווקא מבחינת הביצוע אלא מבחינת ההקפדה על כללים ברורים של מספר הפאות והפרופורציות השונות בין הפאות ובין קוטר וגובה היהלום. צורות הליטוש העתיקות יותר לא הקפידו על סטנדרטים ברורים בכלל חוסר היכולת לתכנן את החזר האור המרבי. אך ההתפתחויות הטכנולוגיות איפשרו להבין יותר טוב את התנהגות האור ויצירת מודלים מתמטיים לליטוש יהלום. רבים מהסטנדרטים המקובלים בתחום הם פרי עבודתו של מרסל טולקוסבקי אשר שכלל את ליטוש היהלומים בראשית המאה העשרים.
כאשר מדובר בליטוש יהלומים צבעוניים יש צורך בהתמחות מיוחדת. כפי שכבר אמרנו הדגש שם הוא על הבלטת הצבע והדבר משפיע על צורת הליטוש. למשל לא מקובל ללטש יהלום צבעוני בצורה עגולה מכיוון שזה לא מדגיש את הצבע. במקום זאת מקובל להשתמש בצורת לב, טיפה, אמרלד, רדיאנט ועוד.
כאשר המלטשים מקבלים את היהלום הגולמי הם מפעילים מספר שיקולים הקובעים כיצד יחתכו את היהלום. המטרה היא למקסם את ערך היהלום והדבר קשור בין היתר למשקל. לכן מצד אחד השאיפה היא לשמור על משקלו המרבי של היהלום, אך זה לא הדבר היחידי. גם איכותו של היהלום משפיעה על ערכו ולכן יש לקחת בחשבון פגמים שאולי ישנם ביהלום; לעתים ההחלטה היא להתפשר על משקל היהלום על מנת להיפטר מפגמים ולקבל יהלום מושלם.

ליטוש יהלום בעזרת אופן

 

ליטוש יהלומים
ליטוש יהלום על אופן (מולה)

זוהי שיטה מסורתית בה נעשה שימוש כבר כמה מאות שנים. מדובר בדיסקית מתכת המצופה באבקת יהלומים והיא מסתובבת במהירות המגיעה ל 5000 סל”ד. צורת ליטוש זו שומרת על היהלום מנזקים אשר עלולים להתרחש במהלך הליטוש.

ליטוש יהלומים יקרים

היום יהלומים יקרים מלוטשים בעזרת שילוב של שיטות מודרניות. מקובל מאוד להשתמש במצלמה המאפשרת ליצור הדמיית מחשב של היהלום וכך ניתן לבחון היטב את היהלום ומאפייניו ולהחליט על צורת הליטוש. כאשר מתקבלת ההחלטה לגבי צורת הליטוש נרשמות הוראות מדוייקות עבור המלטש שמוציא את העבודה לפועל. בעבר כל תהליך הליטוש היה ידני, אך כיום ישנו שימוש במכונות ליטוש הנשלטות על ידי מחשב ומבצעות ליטוש אוטומטי. כמובן שעדיין ישנו צורך בעין אנושית אשר תבחן את התוצאה המתקבלת.
הליטוש עצמו נעשה באופן אוטומטי על ידי מכונה שמחוברת למחשב. לאחר הליטוש נבחנת כל אבן על ידי גמולוג, מומחה ליהלומים שמאשר את הביצוע או מחזיר את היהלום לתיקונים ושיפורים בליטוש.

ליטוש יהלומים מפורסמים

 

יהלומים לפני ליטוש
יהלומים לפני ליטוש

לפעמים כורי היהלומים מצליחים לשים את ידם על יהלומים יוצאי דופן, גדולים ובעלי ערך רב. יהלומים אלו זוכים לתשומת לב מיוחדת וכמובן גם פרסום רב. במהלך ההיסטוריה תועדו יהלומים יוצאי דופן ולרבים מהם גם היסטוריה יוצאת דופן. למשל ניתן להזכיר את יהלום קוליניאן במשקל של 3106 קראט אשר התגלה בדרום אפריקה; יהלום המאה שהוצג באירוע לציון 100 שנה לדה בירס; יהלום לב הנצח, יהלום כחול ויוצא דופן ועוד יהלומים רבים אחרים.
כאשר מתגלה יהלום יוצא דופן, בעליו בדרך כלל מחפשים אחר מיטב המומחים לצורך חיתוך וליטוש היהלום. כאשר התגלה יהלום המאה ב 1986, קבוצת דה בירס פנתה לגבי טולקובסקי אשר נחשב לאחד מגדולי המומחים בתחום. המטרה הייתה מקסום הערך והרווחיות של היהלום.
לצורך החיתוך הוכשר חדר מיוחד אשר נועד להבטיח את הסביבה המושלמת לעבודה עדינה זו. טולקוסבקי גייס צוות מומחים אשר עבדו יחד איתו ובחנו את היהלום במשך תקופה ארוכה. לאחר שבחנו את כל פרטיו טולקובסקי הגיש את המלצתו לגבי צורת החיתוך. בסופו של דבר הוא נחתך לצורת לב בתהליך ידני אשר נמשך כמה חודשים!

מומלץ לקרוא גם על יהלומים סינטטים וגם על יהלומים מטופלים במאמרים שפירסמנו בעבר.

מחפשים טבעות אירוסין? Crystallini מציעה מגוון טבעות אירוסין מהיצרן לצרכן.

דורון גוטמן MBA

050-6598975

בורסת היהלומים – רחוב תובל 23 ר”ג

בית נועם קומה 10

הגעה בתיאם מראש

 

השאר תגובה

אנא הכנס תגובתך
Please enter your name here