יהלומים מטופלים – מדריך לרכישת טבעות אירוסין עם יהלומים מטופלים

0
9
תכשיטי יהלומים
תכשיטי יהלומים - טבעות
יהלום נקי תחת הגדלה של פי 10
יהלום נקי תחת הגדלה של פי 10

לפעמים אנו שומעים את המושגים יהלומים מטופלים או כפי שבחנויות מעדיפים לקרוא להם יהלומים משודרגים. לא אחת אנו מעוניינים ברכישת טבעות אירוסין והמוכרים מציעים לנו הצעה אטרקטיבית לרכישת יהלום מטופל/משודרג ואיננו ממש בטוחים מה המשמעות של זה. אז מה הם בעצם יהלומים מטופלים, מהי מטרת הטיפולים ואיך הם מתבצעים?

להלן מדריך קצר עם כל מה שצריך לדעת על יהלומים מטופלים

 

במאמרים קודמים דיברנו על מאפייני היהלום, ארבעת מאפייני היהלום אשר משפיעים על ערכו: משקל בקראט, חיתוך, ניקיון וצבע. ישנן שיטה לדירוג היהלום בכל אחת מארבעת הקטגוריות וזה מה שמשפיע על ערכו של היהלום. המונח יהלומים מטופלים מתייחס לניקיון היהלומים, כלומר יהלומים אשר אינם נקיים ויש בהם פגמים מסויימים אשר עברו טיפול להסרה או טישטוש הפגמים על מנת להעלות את ערכם. האם מדובר בהונאת הצרכנים? לא, בתנאי שהצרכן מודע לכך שמדובר ביהלום מטופל.

יהלומים בצורות חיתוך שונות
יהלומים בצורות חיתוך שונות

חשוב לזכור! בעת מכירת תכשיט עם יהלום, לדוגמא טבעות אירוסין,  מטופל חובה לדווח על כך ללקוח בעל פה בעת המכירה ובכתב בסיום המכירה בחשבונית ובתעודת ההערכה.

ישנן טכנולוגיות שונות אשר בעזרתן “מנקים” את היהלום מפגמיו. ברמת העיקרון המטרה היא להשיג יהלום בעל מראה איכותי יותר, אך במחיר מופחת בהשוואה ליהלום שבמצבו המקורי (ללא טיפול) הוא בעל אותם מאפיינים אשר הושגו לאחר הטיפול. כאשר הצרכן מודע לכך ורוכש יהלום איכותי בעל מחיר מופחת אין בזה כל פגם. כמו כן לא רק ניקיון היהלום הוא מה שניתן לשדרוג, קיימות גם טכנולוגיות לשיפור צבע היהלום.

בעולם קיימות מעבדות גמולוגיות הבוחנות את היהלומים ומעניקות תעודה המעידה על מאפייניהן. לצערנו רבות מהמעבדות הגדולות והמוכרות אינן מעוניינות להתעסק עם תחום זה של יהלומים מטופלים ואינן מספקות עבורן תעודות. אך בהחלט ישנן מעבדות אשר מספקות תעודות גם ליהלומים מטופלים, דבר המצויין במפורש בתעודה – CLARITY ENANCHED. מעבדה כזאת נמצאת בבורסת היהלומים IGL ודרכה ניתן לקבל תעודה גמולוגית לתכשיט עם יהלום מטופל, וזה דבר חשוב אפילו כשהיהלום מטופל. לאתר המעבדה הגמולוגית – לחץ כאן.

כיצד משדרגים יהלומים?

ישנן שיטות שונות לטיפול ביהלומים, רבות מהן פותחו בישראל. אחת השיטות המקובלות היא באמצעות

יהלוםמים מטופלים
יהלום בתהליך הטיפול

שטיפת היהלום בחומצה המסירה פגמים מסויימים. לאחר הסרת הפגמים ישנו צורך במילוי החורים או הסדקים אשר ביהלום והדבר נעשה בעזרת חומרי מילוי שונים אשר מעניקים אפקט דומה ליהלום הטבעי. בדרך כלל אלו חומרים מבוססי סיליקון אשר מאפשרים מעבר של קרני האור ושבירתם הטבעית על ידי היהלום. לא תמיד ניתן להסיר את הפגמים בעזרת חומצה, לעתים יש צורך לקדוח אל פנים היהלום על מנת להסיר את הפגמים. היהלום הוא קטן מאוד והקידוח מתבצע בעזרת לייזר. לאחר הקידוח ממלאים את החלל בסיליקון.

כאשר רוצים לשפר את צבעו של היהלום משתמשים בתהליך המנסה לשחזר את התנאים שבהם נוצר היהלום בטבע, תנאי חום ולחץ גבוהים. תהליך זה מכונה HIGH PRESSURE HIGH TEMPRATURE. או בקיצור HPHT, אבל אלו פחות נפוצים בשוק טבעות האירוסין הואיל והתהליך יקר ולא מתאים לכל סוגי היהלומים.

היתרונות והחסרונות של יהלומים מטופלים

כפי שכבר אמרנו, הטיפול ביהלומים מאפשר לשפר את תכונות היהלום ולתת לצרכן יהלום בעל תכונות משופרות אך במחיר נמוך יחסית. החיסכון הוא גדול מאוד ויכול להגיע ל 50%, כך הצרכן יכול להרשות לעצמו באותו התקציב לקנות יהלומים גדולים יותר ואיכותיים יותר. 50% פחות במחיר אם הטיפול מורגש ובמקרים של טיפול מושלם שאינו מורגש ההפרש יירד לכדי 30%. ההבדלים אינם קלים לזיהוי ודורשים ציוד מיוחד ומומחיות ליהלומים על מנת לזהות את הטיפול. בגדול ניתן לתת טיפ לקוראים שאם האבן זורקת צבעי קשת שונים אז היא מטופלת. זה קורה בגלל ששבירת האור בסיליקון אינה בדיוק כמו של יהלום.

למאמר בנושא מחירי יהלומים וטבעות אירוסין – לחץ כאן.

טבעות אירוסין Crystallini
טבעות אירוסין Crystallini

אך ליהלומים מטופלים ישנם גם חסרונות

חומרי המילוי השונים אינם בעלי עמידות גבוהה כמו היהלום ולכן במשך הזמן הם פשוט מאבדים מיופיים, חשיפה לכימיקלים שונים עלולה לזרז את התהליך ולגרום למראה ירוד של היהלום לאחר תקופת זמן. אין מדובר בנזק בלתי הפיך, במקרים קיצוניים או לאחר שנים רבות, ניתן לחזור על אותו טיפול המילוי שנית ולהחזיר ליהלום בטבעת האירוסין את המראה הבוהק. תהליך שכזה יצריך פירוק היהלום מהטבעת, הכנסה לטיפול ושיבוץ מחדש לאחר טיפול, עלות של 200 ש״ח בערך.

חשוב מאוד! מידה לטבעות האירוסין יש לבצע לפני שיבוץ היהלום המטופל הואיל ואש ההלחמה תרוקן את המילוי מתוך היהלום. במקרה שאין ברירה אזי צריך לעשות שימוש בהלחמת לייזר או טבילה חלקית במים או פירוק היהלום ושיבוצו מחדש לאחר ביצוע המידה.

יהלומים מטופלים – כדאי או לא?

אז האם כדאי או לא כדאי לקנות יהלומים מטופלים? השיקול הוא שיקול אישי שלכם. אין פגם ברכישת יהלומים מטופלים כל עוד הדבר נעשה בהגינות. יש לידע את הצרכן שמדובר ביהלום מטופל והמחיר צריך להיות תואם. כמו כן על הצרכן להיות מודע לכך שיתכן ובעתיד יש לחזור על הטיפול. ניתן בחלט לומר שבארה״ב היהלומים המטופלים הם הצלחה גדולה. ישנו ביקוש גדול ליהלומים מטופלים בגלים שונים. האמריקאים ידועים באהבתם ליהלומים גדולים של 3 קרט ומעלה ולכן היהלומים המטופלים מאפשרים להם לקבל יהלום גדול יותר באותו התקציב ולכן זו עסקה טובה בשבילם.

ממליץ לקרוא מאמר שפרסמנו בנושא הכנת טבעות אירוסין ומאמר בנושא טבעות אירוסין מהבורסה.

דורון גוטמן MBA

050-6598975

תובל 23 רמת גן

בית נועם – בורסת היהלומים

ניתן לתאם פגישה מראש

 

השאר תגובה

אנא הכנס תגובתך
Please enter your name here